IFK:s 17-årige målvakt Marc Nordqvist tränar med Watfords akademi.

I februari åker IFK:s målvakt Marc Nordqvist till Watford för en veckas träning med klubbens U18-akademi.

Watfords målvaktstränare besökte Åland tidigare i höstas och passade då på att träna några av IFK:s unga målvakter och Marc gjorde så pass bra ifrån sig att han nu bjudits in till klubben. Marc, som tidgare i vintras skrev sitt första a-lagskontrakt med IFK, säger så här om den utmaning han står inför:

- Det ska bli riktigt roligt att träna med Watfords akademi. Det blir också intressant att se hur jag klarar mig i den tuffa konkurrensen.

 Även IFK:s målvaktstränare Johan Sundman följer med på resan till England, där han får bekanta sig med klubbens verksamhet och deras målvaktsträningar.

Watford ligger för tillfället på en sjätte plats i Championship (näst högsta serien) i England, vilket innebär kvalplats till Premier League. Musiklegenden Elton John har under två perioder varit ordförande för klubben.