Angelos Barbas ny fystränare i Grönvitt
Hela Ålands lag, IFK Mariehamn, har letat efter en ny fystränare till föreningens A-lag. Nu har klubben skrivit ett avtal med Angelo Barbas, som sträcker sig över säsongen 2026.
Angelos Barbas, född i Grekland, är 29 år gammal och kommer senast från ett uppdrag som fystränare i den isländska huvudstaden Reykjavik. På Island var han ansvarig fystränare för Throttur Reykjaviks A-lag. Åren 2021–2022 var Barbas dessutom fystränare för Malmö FF:s U19-lag.
- Jag är stolt över att få komma till IFK Mariehamn och bli en del av laget. Som fys- och rehabtränare i IFK kommer mitt fokus ligga på att bygga starka och robusta spelare, samtidigt som jag minimerar risken för skador. Jag ser fram emot den resa som ligger framför oss och att driva laget till att prestera på en hög nivå, hälsar Angelos Barbas.
Barbas tillträder sin nya roll i början av januari 2025.
- Efter en lång process med många intervjuer och med bra kandidater, så känns det skönt att vi nu skrivit avtal över 2 år med Angelos, säger vd & sportchef Jimmy Wargh.
- Vi sökte någon med både kunskap inom fysik träningen, men även med erfarenhet av rehabträning och de båda kriterierna uppfyller Angelos, tillägger Wargh.