Jakt på poäng i Helsingfors

När mer än en tredjedel av grundserien har spelats av årets Veikkausliiga kan man inte annat än konstatera att IFK Mariehamn befinner sig i en mycket prekär situation. Åtta matcher är spelade och Grönvitt parkerar sist i tabellen med endast fyra inspelade poäng och noll segrar. Efter senaste förlusten i ligan mot dåvarande tabelljumbon FF Jaro valde Gary Williams att tacka för sig och lämna över rodret – i alla fall tillfälligt – till sportchef Jimmy Wargh. Han fick inleda sin interimsperiod med att ta emot FC Lahti i tisdags i åttondelsfinalen av Finlands Cup, vilket tyvärr slutade i respass för IFK efter en hårt dömd straff.

I sin första ligamatch som huvudtränare sedan 2023 får han också något att bita i då HJK står för motståndet på lördagen. Det är ett ganska pressat Helsingforslag som just nu ligger på femteplats i tabellen. Avståndet upp till FC Inter i toppen börjar sakta men säkert smyga iväg och då det för HJK endast är guld som gäller så kommer man inte nöja sig med något annat än tre poäng mot IFK Mariehamn.

HJK hade en enkel cupmatch i veckan som slutade med en förkrossande 11-1-seger mot gamla ligalaget MYPA. Bland annat Mads Borchers stod för två mål och den målfarliga dansken får IFK:s försvar se upp för tillsammans med de andra offensiva krafterna såsom storstjärnan Teemu Pukki, Lassi Lappalainen och Alfie Ciciale. Ser man till de senaste ligamatcherna har det dock gått knackigare, med bara en poäng på de senaste tre matcherna.

För IFK:s del så var både Adam Larsson och Marlo Hyvönen tillbaka senast mot FC Lahti och båda gick rakt in i Jimmy Warghs första startelva. Adam Larsson fick en halvlek och är förhoppningsvis redo för ännu fler spelminuter medan Hyvönen spelade dryga timmen i återkomsten.

Anttoni Huttunen inför matchen

Den unge offensiva mittfältaren slog till med karriärens första ligamatch för två omgångar sedan i 1-1-matchen mot KuPS och jagar nu säsongens andra mål mot HJK. Att balansera ett disciplinerat försvar med att vara starka i kontringsspelet ser han som en nyckel i Helsingfors

– Vi vet att vi behöver försvara riktigt bra mot HJK men i våra omställningar så måste vi vara starka för att skada dem. Men samtidigt måste vi också tänka på att våga hålla i och ta hand om bollen när vi får den så att vi inte behöver försvara hela tiden.

Vad finns det för positiva saker att ta med sig från FC Lahti-matchen?

– Även om vi förlorade mot FC Lahti så tycker jag att vi skapade några riktigt bra målchanser och att vi var bättre i duellspelet än vad vi har varit i tidigare matcher. 

Tror du att ni kommer göra några större taktiska förändringar gentemot hur ni spelade under Gary?

– Jag tror inte vi kommer ändra så mycket i vårt spel, det vi kanske kommer vilja göra är att hålla det lite enklare men vi vill inte ändra alltför mycket.

HJK - IFK Mariehamn

Matchen sparkas igång 15.00 på lördagseftermiddagen på Bolt Arena i Helsingfors och kan ses på Ruutu samt i Restaurang Grönvitt.

/Alex Johansson