
Målvakten Oliver Heino klar för IFK Mariehamn
IFK Mariehamn och den 21-årige målvakten Oliver Heino har kommit överens om ett kontrakt som sträcker sig över resten av säsongen.
Tidigare i veckan skadade sig Matias Riikonen och kommer nu att genomgå en rehabilitering på 2–4 veckor. IFK Mariehamn har därför varit tvunget att agera på målvaktssidan och har nu hittat sin lösning i Oliver Heino.
Heino kommer senast från Ligaettan-klubben Ekenäs IF, där han nu i samråd med klubben har avslutat sitt kontrakt.
Den 192 centimeter långa målvakten är född och uppvuxen i Lembois i Birkaland, där han började sin fotbollskarriär i LeKi-futis. Sedan ung ålder har Heino tillhört FC Hakas juniorverksamhet och under fjolåret var han en del av klubbens A-lag. Han var även utlånad till FC Jazz i division 1, där han totalt gjorde 21 matcher.
I november 2025 blev Heino dessutom uttagen till Finlands U21-landslag inför lagets EM-kvalmatcher.
– Jag är glad och tacksam över att vi så snabbt kunde hitta en lösning med Ekenäs IF gällande den besvärliga målvaktssituation vi hamnade i tidigare i veckan, säger sportchef och vd Jimmy Wargh.
– Jag är verkligen väldigt exalterad över flytten. Allting gick väldigt snabbt, men jag ser redan fram emot att träffa laget och börja jobba direkt. Den nya miljön kommer säkert att bli intressant och jag ser det framför allt som en bra plats för mig att utvecklas på, säger Heino.
– Jag har en bra och förväntansfull känsla. Tillsammans med laget ska vi kämpa, en match i taget, för en plats i Veikkausliiga nästa år, avslutar Heino.
