
Roberth Björknesjö ny huvudtränare i IFK Mariehamn

IFK Mariehamn har gjort klart med en ny huvudtränare. Den 53-årige svensken Roberth Björknesjö ansluter till klubben på ett avtal som sträcker sig över resten av säsongen.
Björknesjö tar över efter Gary Williams, som lämnade uppdraget förra veckan, och kommer att leda laget tillsammans med assisterande tränarna Daniel Sjölund och Jimmy Wargh.
Den erfarne tränaren ser fram emot sin första tränarroll utanför Sverige.
– Det känns väldigt inspirerande att få möjligheten att arbeta utomlands och möta nya motståndare. Jag har tittat på ett antal av lagets matcher och fokuserat mycket på struktur, arbetssätt och prioriteringar, både defensivt och offensivt. Nu ser jag fram emot att sätta min prägel på laget och implementera de principer som jag tror kan hjälpa oss att ta nästa steg, säger Björknesjö.
Roberth Björknesjö inledde sin tränarkarriär redan 1998 i IFK Tumba. Därefter följde många år inom IF Brommapojkarnas organisation, där han verkade både som huvudtränare och assisterande tränare.
Mellan 2014 och 2021 tränade han bland annat Östers IF, Vasalunds IF, IK Frej och IF Brommapojkarna. Inför säsongen 2022 tog han över Viggbyholms IK i division 2.
När Djurgårdens IF gick skilda vägar med tränarduon Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf i slutet av 2024 utsågs Björknesjö till interimtränare. Han tog då över ett lag med tre återstående allsvenska matcher och fem matcher kvar i UEFA Conference League.
– Jag är en positiv tränare som alltid fokuserar på möjligheterna. För mig är det viktigt att ge både spelare och ledare stort förtroende och skapa en miljö där människor kan prestera på sin högsta nivå. Fotbollsmässigt vill jag se ett lag som är offensivt, modigt och aggressivt i sitt försvarsspel, samtidigt som vi spelar med energi och framåtriktning, säger han.
Efter en premiärförlust mot portugisiska Vitória SC följde fyra raka segrar i Europaspelet mot Panathinaikos, The New Saints, Víkingur och Legia Warszawa. Resultaten bidrog till att Djurgården slutade femma i turneringens ligafas med 36 deltagande lag, före klubbar som FC Köpenhamn, APOEL och Real Betis.
Djurgårdens IF beskrev senare Björknesjös period som interimtränare som mycket framgångsrik. Under hans ledning vann laget sex av åtta matcher innan uppdraget avslutades vid årsskiftet.
I början av augusti förra året återvände Björknesjö till Östers IF som huvudtränare efter att Växjöklubben hamnat i ett utsatt läge i Allsvenskan. Trots att laget nästan fördubblade sin poängskörd räckte det inte för att säkra nytt kontrakt, och Öster degraderades efter förlusten mot Djurgårdens IF i den avslutande omgången.
Nu väntar nästa utmaning när han tar över IFK Mariehamn under resten av säsongen.
– Jag har tidigare mött både Inter och TPS med Brommapojkarna, och även HJK under min tid i Djurgården. Sedan kontakten med IFK Mariehamn inleddes har jag också följt flera matcher från den finska ligan. Det har gett mig en bra bild av både motståndet och vårt eget lag.
– Jag ser ett lag som haft det tufft resultatmässigt under den senaste tiden, men jag tyckte samtidigt att prestationen mot HJK var ett tydligt steg i rätt riktning. Jag tror att både spelare och ledare kommer att märka en tydlig förändring i hur vi arbetar och hur vi vill spela fotboll.
Björknesjö erkänner att hans kunskaper om IFK Mariehamns historia ännu är begränsade, men han känner till klubbens största framgångar.
– Jag vet att klubben vann ligaguld 2016, och jag har dessutom tränat Gabriel Petrovic under min tid i Brommapojkarna. Nu ser jag fram emot att lära känna föreningen, människorna runt klubben och supportrarna ännu bättre.
Inför uppdraget är målsättningen tydlig.
- Vi kommer att göra allt vi kan för att få ut maximalt av den här gruppen. Min uppgift är att hjälpa både spelare och ledare att prestera på sin högsta nivå, så att vi tillsammans kan nå det resultat vi vill uppnå. Jag hoppas att supportrarna sluter upp bakom laget redan nästa lördag när vi möter IF Gnistan på hemmaplan. Förhoppningen är att publiken ska få se ett modigt, energifyllt och framåtlutat IFK Mariehamn.
Under den kommande perioden kommer Björknesjö att arbeta tillsammans med assisterande tränare Daniel Sjölund, målvaktstränare Johan Sundman och fystränare Jesper Lehtinen. Jimmy Wargh kommer dessutom att fungera som hjälptränare tills vidare.
- Det känns skönt att få en meriterad tränare som Roberth, som dessutom har stor erfarenhet av att ta över lag som befunnit sig i liknande situationer. Hans energi är precis det som jag tror vi som lag behöver just nu. Vi är fortfarande i ett tidigt skede av säsongen och därför känns det extra bra att Roberth hinner sätta sin egen prägel på laget, säger vd & sportchef Jimmy Wargh.